zahradni koupaci jezirko

Co byste měli vědět před založením koupacího jezírka?

Koupací jezírko na vlastní zahradě je snem mnoha lidí. Zatímco bazén je v zahradě obvykle prvkem, který do ní esteticky nepasuje, jezírko se často stává přirozenou součástí zahrady a pomáhá k vytvoření útulného prostoru. Pokud jej dobře založíte a budete se o něj dobře starat od počátku, bude jeho provoz a údržba levnější a jednodušší. Tak se pojďte zkusit koupat bez chemie.

Krása i praktičnost v jednom

Přírodní koupací jezírka v sobě spojují výhody okrasných jezírek a vodního prostoru pro koupání. Jsou ideálním řešením pro všechny, kteří preferují život v harmonii s přírodou a chtějí se vyhnout chemii. Do koupacího jezírka je možné zasadit také květiny, například lekníny, jejichž kořeny pomohou s čištěním vody. Hlavním čistícím prvkem však v koupacích jezírcích bývají pískové filtry. Čím větší jezírko bude, tím lépe bude jeho samočistící schopnost fungovat.

Jak vlastně takové koupací jezírko funguje?

Princip samočistící funkce koupacího jezírka je podobný jako v případě kořenových čističek odpadních vod. Čistící část by měla mít alespoň půlmetrovou hloubku a její dno by mělo být vyplněno filtračním materiálem. K tomuto účelu je z drtivé většiny využíván písek. Právě na něj je poté navršen substrát zajišťující odpovídající podmínky pro růst vodních rostlin, jejichž účelem je přírodní čištění vody v jezírku. Voda z koupací části jezírka je do čistící části vháněna pomocí vodního čerpadla. Právě vodní čerpadlo zajišťuje v koupacím jezírku pohyb vody, díky kterému se předchází rychlému zkažení vody. Při umisťování jezírkového čerpadla dejte pozor, abyste některou z jeho ostrých hran nezpůsobily díru v jezírkové fólii. Následná oprava jezírkové fólie není ničím jednoduchým.

A co koupací část jezírka?

Zóna pro koupání by měla tvořit větší polovinu plochy a objemu jezírka. Aby se vám jezírku dobře plavalo, měla by optimální hloubka jezírka být alespoň dva metry. Z hlediska vodní plochy platí, že čím bude jezírko větší, tím snáze se bude udržovat a také se vám v něm bude lépe pohybovat. Velikost čistící části ovlivňuje mimo jiné také skladba rostlin a samozřejmě i výkon čerpadla. Ještě předtím, než se do stavby koupací jezírka pustíte, dobře si vše promyslete a naplánujte. Důležité je zejména dobře plánovat velikost a umístění jezírka.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.