Kohout na víně

Kohout na víně, aneb jak se blýsknout v kuchyni

Není na světě mnoho národů, které mají tak vytříbený cit pro chutě a vůně jako Francouzi. Proto není žádným překvapením, že jejich kuchyň patří k nejvyhlášenějším na světě a kdo ji zkusil, jistě souhlasí. Třeba Coquelet au vin, u nás známý jako kohout na víně, povznese i běžný rodinný oběd na gurmánský zážitek hoden Michelinské hvězdy.

Za vším hledej víno

Coquelet au vin je jedním ze šlágrů, který proslavil francouzskou kuchyň. Naporcované marinované maso z mladého kohoutka, které může v lednici čekat na svoji chvíli i několik dní, představuje opravdovou lahůdku zejména v kombinaci s výtečnou francouzskou bagetou, opečenou slaninkou, žampiony a cibulkami. Nesmíme zapomenout ani na další ingredience, jako třeba bouquet garni, které podtrhnou jedinečnou chuť jídla. Tou kouzelnou přísadou, která vytváří duši tohoto skvělého pokrmu je ovšem víno.

Jaké víno vybrat?

V zásadě platí, čím kvalitnější suroviny, tím výraznější jídlo, o víně to v tomhle případě platí dvojnásob. Kohouta výtečně doprovází hutná červená vína s výrazným aroma. Velké oblibě u předních kuchařů se pro přípravu kohouta na víně těší zejména burgundská vína. Právě v Burgundsku, kterému se přezdívá „žaludek Francie“, má tato delikatesa svůj původ. Pokud se poohlížíte po alternativě, která výrazně nezatíží rodinný rozpočet, klidně sáhněte po dostupnějších variantách, jako třeba merlot či rulandské modré.

Vsaďte na dokonalost

V Česku se kohout na víně připravuje na několik způsobů. V některých případech mistři kulináři doporučují sáhnout radši po dostupnějším jarním kuřátku, pokud není možné použít opravdu čerstvého mladého kohoutka. Jestli se vám však podaří sehnat vše, co do originálního receptu patří, přidejte do hrnce na posledních dvacet minut i panáka kohoutí krve a armaňaku. Dílo bude dokonalé. A nezapomeňte k vínu podávat rovněž skvělé burgundské, nebo kvalitní cabernet sauvignon, či syrah.

A co vy? Budete se na Vánoce držet tradičního kapra, nebo vyzkoušíte něco nového?


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.