malovani pomucky

Jak na malování akvarelem?

Malování akvarelem se již několik let těší velké popularitě profesionálů i amatérských malířů. Jde totiž o velice snadnou malířskou techniku, která se postará o velice zajímavé výsledky. Pokud jste si zamilovali malování akvarelem, či byste chtěli tuto techniku vyzkoušet, pak právě pro vás jsme připravili tento článek.

Charakteristika malování akvarelem

Akvarelové barvy jsou barvy ředitelné vodou, jejichž charakteristickou vlastností je jejich transparentnost. Jde tedy o barvy, které mají malou krycí schopnost. Jejich nevýhodou je potřeba si promyslet malbu dopředu, jelikož neexistuje bílá akvarelová barva, tudíž je potřeba si předem vymezit bílé plochy. Za nevýhodu lze také považovat složitější opravu chyb. Pro opravu chyby je třeba rozmýt vodou zaschlou barvu.

Výběr akvarelových barev

Akvarelové barvy si lze pořídit v tubách anebo pánvičkách. Hlavní odlišností je skupenství barev, kdy barvy v tubách jsou polotekuté a barvy v pánvičkách jsou suché. Pokud si nejste jisti, která forma akvarelových barev je vhodnější, pak vyzkoušejte akvarelové barvy koh-i-noor, které jsou velice oblíbené a kvalitní. Jejich předností je také nabídka širokého spektra barev.

Krom barev budete potřebovat také štětce na malování obrazů. Pro malování akvarelem by vám neměli chybět, jak větší ploché štětce, tak menší štětce se špičkou na malování detailů. Vhodnými pomůckami bude také paleta na míchání barev a kalíšky na vodu.

Technika malování je důležitá

Při malování akvarelem je důležité si nejprve připravit papír, který by měl být dobře napnutý. Ideální je zejména speciální akvarelový papír, který má vyšší gramáž na rozdíl od běžného papíru. Od věci není ani náčrtek tužky toho, co chcete malovat. A nezapomeňte na vyznačení ploch, které mají zůstat bílé. Skvělým pomocníkem v tomto případě je maskovací kapalina, kterou jednoduše zakryjete místa, která mají zatím zůstat bílá. Také si můžete připravit ještě jeden papír navíc, kam budete nanášet smíchané akvarelové barvy a zjistíte si tak předem, zda jste docílili takového odstínu barvy, který potřebujete.

Pro malování akvarelem pak můžete zvolit 2 základní techniky. Zvolit můžete techniku překrývání suchých vrstev barev anebo překrývání mokrých vrstev. Základním pravidlem při malování akvarelem je také práce s vodou. Chcete-li tmavší barvu, pak použijte málo vody. Pro světlejší barvu je naopak potřeba více vody. Detaily dopilujte až nakonec.

Akvarelové barvy a veškeré další výtvarné potřeby seženete na e-shopu Kreativ či můžete navštívit kamennou prodejnu Výtvarné potřeby Praha 4. V obchodě najdete zde i knihu, která vám poskytne základní informace a inspiraci pro malování akvarelem.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.