superpotraviny

Malá vitamínová bomba

Superpotraviny jsou novým trendem zdravého životního stylu. Objevují se v domácnostech těch, kterým záleží za zdraví a jednou z takových superpotravin je i vzhledem, sice drobná, ale svými účinky naprosto velká. Goji neboli kustovnice čínská. Už podle názvu lze předpovědět, že původem pochází hlavně z Asie. Pěstuje se hlavně ve střední a severní Číně.

Jedná se o opadavé keře s purpurovými květy a semena jsou asi jen dva milimetry dlouhá. Když dojdou svému času a dozrají, uvolní se z kalichu a opadávají. Tyto semena se pak suší a ke spotřebitelům již dojdou nám známé sušené góji, které jsou oranžovočervené a mají jakoby svraštělý povrch. Někdy také voní po rozinkách nebo sušených brusinkách.

V nynější době kustovnice zdomácněla i v jiných oblastech jihovýchodní Evropy a Malé Asie, Severní Ameriky a severní Afriky. Můžeme ji pěstovat i u nás v Čechách.

vitaminova bomba

Ale než byste si vypěstovali zásobu těchto chutných semen, bude mnohem lepší a rychlejší, když si je zakoupíte v ověřeném obchůdku na internetu nebo bio kamenném krámku. Dbejte na to, aby góji bylo v bio kvalitě, jen tak se můžete vyhnout stopám různých pesticidů.

A proč jsou góji tak zdravé a doporučované? Své místo v superpotravinách si drží díky velkému podílu polysacharidů a karotenoidů. Dále obsahují flavonoidy, volné aminokyseliny, mastné kyseliny, steroidy a také nezbytné vitamíny a další minerální látky jako jsou zinek, mangan, měď, chrom. Zajímavé je i to, že ve sto gramech góji se nachází až 11 gramů bílkovin a jen 3,6 gramu tuků, 7,4 gramu vlákniny a 56 gramů cukru, což nám dodává energii.

O jejich oranžovou až červenou barvu se postarají právě karotenoidy a čím jsou zralejší, tím více jejich obsah stoupá. Z vitamínů jmenujte vitamín tokoferol E, riboflavin B2, thiamin B1 a vitamín C, kterého je ve sto gramech suché váhy až 49 miligramů!

Je až neskutečné, co takové malé semínko dokáže pojmout a kolik zdraví prospěšných látek obsahuje. A to jsme nevyjmenovali ještě všechny!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.