nizkoenergeticke bydleni

Komfort a nemalé úspory: přesně to slibují nízkoenergetické stavby

Výstavba vlastního bydlení nemusí být nudná nebo zdlouhavá záležitost, zejména pokud se rozhodnete pro nízkoenergetické bydlení na klíč. V případě, že chcete mít svůj vlastní rodinný dům je nízkoenergetické nebo pasivní bydlení nevyhnutelné. Zákon totiž hovoří jasně. Naštěstí jsou tyto typy výstaveb nejen komfortní, ale taktéž vysoce úsporné, a to se v současné době, kdy ceny energií sahají ke svým rekordům, velmi cení.

Záleží na zvolené konstrukci a skladbě obvodových stěn

Při výstavbě nízkoenergetických staveb záleží na mnoha věcech. Aby byly splněné nízkoenergetické standardy, musí být správně zvolená konstrukce a také skladba obvodových stěn. Pokud se totiž na tyto dvě věci nehledí už při samotné výstavbě, nevyhoví se velmi přísným izolačním požadavkům a také se neminimalizují až příliš vysoké energetické ztráty.

Pasivní nebo nízkoenergetický?

Pokud se rozhodujete pro výstavbu rodinného domu, máte na výběr z vícero možností, kdy jednou z nich je nízkoenergetické bydlení a druhou pasivní. Vybrat si sice můžete, ale jedna možnost je nutná. Jinými slovy nízkoenergetické bydlení je stanoveno zákonem, ovšem pasivní je otázkou vaší volby. Pokud vám není takzvaně „po chuti”, musíte jít cestou nízkoenergetického. Jestliže vám není nízkoenergetické bydlení „po chuti”, jdete cestou pasivního bydlení. K nižší třídě se upnout nemůžete.

Tím, že zákon stanovil, že nové domy musí být minimálně nízkoenergetické pořádně zavařil mnoha stavařům. Protože aby se dosáhlo nízkoenergetického bydlení, musí se splňovat až příliš náročné požadavky. Sice se nemusí nutně upustit z cihel, ale může se přejít k výhodnějším a dostupnějším dřevostavbám, které také dokážou splňovat přísné požadavky.

Většinou se energetických standardů daří dosáhnout díky ekologickým opatřením, mezi něž patří tepelné čerpadlo, také fotovoltaická elektrárna. V obou případech mluvíme o opatření, na která stát poskytuje jednorázový finanční příspěvek z programu Nová zelená úsporám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.