Jak se starat o kašmír?

Kašmírová příze patří k nejkvalitnějším a nejkrásnějším vlnám na světě. Říká se, že kašmírový svetr je jako víno, čím starší, tím lepší resp. hezčí. To však platí jen v případě, že kašmíru dopřejete tu nejlepší péči.

V první řadě zapomeňte na to, že existuje automatická pračka. Kašmírový svetr do pračky nepatří, protože teplota vody, která přesáhne 20°C, mu zkrátka nesvědčí. Stejně tak nepoužívejte agresivní prací prášky, ale sáhněte po speciálním prostředku na vlnu. Nemáte-li ho po ruce, použijte jemný dětský šampon. Před tím, než se pustíte do praní, oblečení obraťte na rub. Svetr nedrhněte, ale pouze jemně promačkejte. Stejným způsobem postupujte i při máchání. Kašmír není kamarád ani se žádnými změkčovadly, místo aviváže do poslední vody přidejte maximálně trochu kvalitního bílého vinného octa. Na konec ze svetru opatrně vymačkejte vodu a v ideálním případě jej vymačkejte do ručníku. Kašmírový svetr sušte ve vodorovné poloze na rozloženém ručníku a obrňte se trpělivostí. Kvalitní kašmír může schnout i několik dní.

kašmír

Co vás možná překvapí, jsou žmolky. Je docela možné, že si domů přinesete drahý kašmírový svetr, který začne velmi brzo žmolkovatět. To však není důvod, abyste se vydali rozčilení zpět do krámu a svetr reklamovali. Je to přirozená vlastnost kašmíru, která postupným praním  zmizí. Žmolky u nového svetru odstraňte opatrně jemným kartáčem, tak abyste nepoškodili strukturu tkaniny.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: tiramisustudio).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.