Chystáte se na chov slepic? Ještě před tím, než si pořídíte první nosnice, zjistěte, jak by měl vypadat správný kurník, ve kterém se budou vaše svěřenkyně cítit komfortně a bezpečně, za což vás odmění bohatou snůškou.
Otázky, na které si musíte odpovědět
Ještě před tím, než se vrhnete na stavbu nebo pořízení kurníku, měli byste si odpovědět na několik otázek. Jak velký chov slepic plánujete? Kam kurník umístíte? Budete k němu mít bezproblémový přístup pro každodenní krmení a sběr vajíček? Jakmile budete znát na výše uvedené otázky odpověď, můžete se vrhnout na samotnou stavbu nebo výběr vhodného kurníku.
Kupované kurníky jsou vhodné zejména pro malochovy
Pokud se vám do stavby kurníku příliš nechce a zároveň neplánujete obří velkochov, je vhodnou variantou kupovaný kurník pro slepice. Pamatujte ovšem, že každá slepice by měla mít k dispozici alespoň 2m2. Velkou výhodou kupovaných kurníků je nepochybně jednoduchá manipulace s tím, že kurník můžete podle potřeby libovolně přesouvat po zahradě. Další výhodou je i pořizovací cena takového kurníku, která se obvykle pohybuje okolo 5 000 až 15 000 Kč.
Kam kurník umístit?
Kurník pro slepice je potřeba umístit tak, abyste k němu měli po celý rok zajištěný bezproblémový přístup. Pokud máte možnost, postavte ho na vyvýšené místo, kde se nebude držet dešťová voda. V ideálním případě ho také orientujte čelní stěnou k jihu nebo k jihovýchodu. Slepice potřebují dostatek světla, takže tímto směrem nastavte i okno kurníku. Nezapomeňte také na vhodné přistínění, které vytvoří např. stromy nebo keře kolem výběhu.
Co by nemělo v kurníku chybět?
Stejně jako správná velikost a orientace kurníku, je důležité i jeho vybavení. Zatímco u kupovaných kurníků tohle řešit zpravidla nemusíte, u těch, které vyrábíte doma sami a svépomocí, už je potřeba myslet na to, že součástí musí být bidýlka (hřady), ale i trusník, snášková hnízda, vhodná podestýlka (sláma nebo dřevěné hobliny) a napáječka.
Ochraňte slepice před predátory
To nejsložitější již máte za sebou. Aby ale nepřišla vaše snaha vniveč, nezapomeňte, že kurník je potřeba zabezpečit před liškami nebo hbitými kunami. Obsluhu dvířek můžete nechat na technice – buď na časovači (který je třeba často přenastavovat), nebo na fotobuňce, která dvířka při rozbřesku otevře a při a stmívání zase pomalu zavře.