adobestock 134535550

Co lze vytisknout na 3D tiskárně?

Technologie tvorby trojrozměrných objektů pomocí tisku přinesla mnoho nových možností v různých odvětvích – od automobilového průmyslu po medicínu. Stala se také snadno dostupnou. Dnes si kdokoliv z nás může koupit 3D tiskárnu a začít experimentovat s různými trojrozměrnými modely. Často ovšem na začátku potřebujeme špetku inspirace. Proto si v tomto článku probereme nejčastější využití 3D tiskáren a uvedeme příklady předmětů, které snadno vytvoříte v klidu svého domova.

Jak se v jednotlivých odvětvích využívá 3D tisk?

Téměř každý obor, v němž se používají fyzické objekty, může využívat 3D tiskárny. Ne všude se ovšem tato technologie osvědčila stejně dobře. Proto uvedeme jen několik sektorů, ve kterých trojrozměrné výtisky výrazně ovlivňují rozvoj a úspěch podnikání.

Architektura

Jedním z nejoblíbenějších příkladů předmětů tištěných pomocí 3D tiskáren jsou architektonické modely. Projektanti mohou snadno a rychle tvořit modely budov, mostů a mnoha dalších objektů, což jim umožňuje např. lepší prezentaci svých nápadů klientům. To ale není vše – 3D tisk ve stavebnictví a architektuře se využívá i ve výrazně větším měřítku. Několik let probíhají testy stavby domů z hotových komponentů, které vznikly na 3D tiskárnách.

Medicína

3D tiskárny jsou také velice užitečné v medicíně. Díky nim lze tvořit nesmírně důkladné protézy a implantáty, které vylepšují např. komfort obětí nehod nebo lidí s hendikepem. Snadno se také tisknou anatomické modely, což umožňuje lepší přípravu lékařů na operaci a efektivnější studium mediků.

Motorismus

V posledních letech se 3D tiskárny začínají čím dál častěji používat v automobilovém průmyslu. Díky nim lze tisknout autodíly, což umožňuje jejich rychlejší a levnější výrobu a lepší přizpůsobení individuálním potřebám zákazníka. V tomto odvětví se také 3D tisknou prototypy jednotlivých komponentů. Za zmínku stojí, že popisovaná technologie je čím dál častěji využívaná i v leteckém a vesmírném odvětví.

Zábava

Filmaři se dnes soustředí spíše na to, že ve své práci využívají CGI než na reálné objekty. Je tomu tak proto, že používání CGI není drahá metoda vytváření jedinečných obrazů. Ovšem nejlepším způsobem, jak vytvořit realistický film je kombinace skutečných objektů s digitální technologií. 3D tisk změnil způsob, jak jsou tvořeny rekvizity, scénografie a také kostýmy. Navíc, filmová studia využívají trojrozměrné tisky k tvorbě reklamních produktů, jako jsou figurky postav a jiné sběratelské předměty.

Vzdělávání

3D tisk se čím dál častěji využívá při studiu, především v oblastech inženýrství a technologie, k tvorbě modelů a demonstrování různých problémů. Nelze ovšem opominout, že se s moderními tiskárnami setkáme také ve školách, kde se žákům s jejich pomocí prezentují např. prostorové modely geometrických těles.

Co lze vytvořit s pomocí 3D tiskárny v klidu domova?

Zmínili jsme se, že dnes lze bez problému koupit 3D tiskárnu pro soukromé účely. Základní modely najdete v obchodě Botland, kde si bez problému objednáte také příslušenství a filamenty. S pomocí takovýchto zařízení můžete tisknout ve 3D mnoho předmětů různého určení.

Dobrý příklad představují předměty denní potřeby. Na své 3D tiskárně snadno připravíte hrnky, propisky nebo příslušenství k telefonům. Moderní technologie vám umožní také danou věc individualizovat. Podstatné je, že nemusíte připravovat její digitální verzi od nuly – na internetu najdete mnoho bezplatných projektů 3D modelů.

Možnosti využití 3D tisku v domácích podmínkách samozřejmě existuje mnohem více – od figurek a hraček, přes prvky pro modelářské konstrukce, až po držáky různého druhu, např. na kabely. Omezuje vás jen druh zakoupené tiskárny a typ filamentu, který máte k dispozici, ale obě tyto otázky během fáze nákupu snadno přizpůsobíte individuálním potřebám.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.