59320 01

5 zásad, které je potřeba dodržet při stavbě zahradního jezírka

Ať již máte k dispozici velkou zahradu anebo jen malou předzahrádku či balkón, můžete si do svého prostoru určeného k odpočinku zakomponovat vodní prvek, který vám pomůže snáze relaxovat a rychleji se odpoutat od starostí všedního dne. Vodu na zahradu, terasu anebo balkón lze přivézt několika způsoby. Tím nejoblíbenějším je zahradní jezírko, které si můžete pořídit v rozmanitých velikostech od těch úplně miniaturních po ta největší, v nichž se můžete i koupat.

Jezírko anebo jen fontánu?

Zahradní jezírko si můžete vybudovat na míru podle dispozice vaší zahrady anebo využít již hotové plastové korpusy. V obou případech ale platí, že je nutno kopnout do země. V případě větších zahradních jezírek určených ke koupání počítejte s tím, že na vytvoření jámy na jezírko, budete muset povolat bagr. Jestliže máte opravdu jen minimální prostor a celou svoji zahradu musíte vecpat na balkon nebo terasu, můžete místo jezírka uvažovat o fontáně, která se stane výraznou ozdobou vašeho zeleného koutku a navíc poskytne vodu pro ptactvo žijící ve vašem bezprostředním okolí. Při budování jakékoliv vodní plochy byste ale měli dodržet několik důležitých zásad. Které to jsou?

1.     Jezírko nebo fontánu umísťujte raději do stínu

Ve vodě vystavené plnému slunci se mohou ve větší míře množit řasy a sinice, jejichž metabolické produkty mohou poškodit celkovou rovnováhu prostředí a poškodit kořenové systémy rostlin. Chcete-li zastínit malé jezírko v nádobě na balkóně, postavte k němu například menší strom v květináči, který zakryje alespoň z jedné třetiny jeho hladinu.

2.     V jezírku vybudujte různé zóny

Zaměřte se především na různou hloubku jednotlivých zón, která bude vyhovovat jiným druhům rostlin. Díky tomu dosáhnete pestrosti druhů a flóra v jezírku bude odolnější vůči nenadálým jevům.

3.     Okraje jezírka pečlivě ukončete

Ideálním materiálem pro výrobu okrasných, ale i funkčních okrajů jezírka je kámen anebo dřevo. Okraje zakryjte tak, aby nebyla vidět jezírková fólie, případně, aby se vyplnilo dno nádoby, a živočichové, kteří se do jezírka přijdou napít, se měli na co postavit.

4.     Jezírko umísťujte v dostatečné vzdálenosti od opadavých stromů nebo keřů

Listnaté stromy, z nichž by do jezírka padaly nečistoty, nejsou úplně nejvhodnějšími sousedy vodní plochy. Tu byste museli neustále čistit.

5.     Na stavbu jezírka nepožívejte ostré nástroje

Zejména v případě, kdy stavíte jezírko, jehož dno je pokryto fólií, musíte být obzvlášť opatrní. Případná díra v jezírkové fólii by mohla vést k nutnosti jezírko od základu přebudovat, což by znamenalo zbytečně vynaložené peníze a čas.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.