Budete příští rok stavět? Upravte projekty domů podle trendů roku 2018

Architektura se čím dál více posouvá směrem k přirozenosti a spojení s přírodou

Ať už vybíráte svůj vysněný dům mezi katalogovými projekty domů nebo pracujete na originálním projektu ve spolupráci s architekty, určitě si přečtěte pár typů, co by ve vašem novém domě nemělo chybět. Požadavky na bydlení se mění, a proto je dobré vědět, na co nezapomenout, aby dům sloužil vám a ne vy jemu.

Otevřené prostory

Zatímco ještě v 90. letech bylo normální přísné rozdělení kuchyně a obýváku, dnes je spíše trendem tyto místnosti spojovat. Obývací místnost se však ještě více zvětšuje na úkor jiných pokojů a rozdělena je do jednotlivých zón jenom vizuálně pomocí pódia, koberců nebo sedací soupravy. Funkční by mělo být i propojení tohoto prostoru se zahradou a terasou, aby byla plně využitelná.

Z obýváku a kuchyně se tak stává multifunkční prostor, kde se všichni obyvatelé domu mohou přirozeně potkávat a přesto si nepřekážet. Velké prostory jsou čím dál více požadované zvláště v rodinách s dětmi. Rodiče touží po větší interakci mezi jednotlivými členy domácnosti a nechtějí, aby se například dospívající děti zbytečně izolovaly ve svých pokojích, protože pro ně v obývacím prostoru není místo.

Otevřené prostory, přirozené světlo, spojení s přírodou – i toto byste měli požadovat od svého projektu domu. Zdroj: Bigstockphoto.com

Přirozené světlo

Lidé se snaží čím dál více šetřit energiemi, a tak se i architekti snaží do projektů domů zabudovat vše, co by mohlo přispět k tomu, že dům bude mít minimální nároky na spotřebu elektřiny.

Jedním z trendů je tak přirozené světlo, aby i v prostorech, které by jinak byly tmavé, bylo vidět a nemuselo se tam neustále rozsvěcovat. Pomáhají v tom různé světlíky, chytře umístěná střešní okna a jiné prosklené plochy. Zkuste se tak domluvit s projektantem, zda by se i do prostorů, jako je koupelna, chodba nebo sklad, nedalo dostat přirozené světlo.

Smart home

S úsporou energie úzce souvisí rozvoj chytré domácnosti. Na dálku ovládané vytápění, alarm, chlazení, ohřev vody umožňují obyvatelům domu jednodušší život, ale v konečném důsledku i úsporu energie. Pokud se i vy chcete věnovat více své rodině, koníčkům a nebýt otrokem domu, udělejte vše proto, aby vaše domácnost byla automatizovaná.

Barevná domácnost

Pokud jste se při návrhu domu dostali už k projektu interiéru, určitě nezapomeňte na barvy. V příštím roce bude stále vládnout interiéru přirozená barva zeleně. Tu můžete dostat domů například díky velkým pokojovým rostlinám nebo zajímavým tapetám.

Skvělým doplňkem může být i sytě modrá barva s různými odstíny oranžové. Váš domov rozzáří i sytě žlutá a řada dalších teplých odstínů. Z vašeho domu vytvoří příjemný prostor, který do vašeho domu vnese přírodní atmosféru. Barev se určitě nebojte, je to jedna z věcí, které můžete na domě kdykoliv změnit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.