Stolování a etiketa jde ruku v ruce. Ne všude však platí stejná pravidla a to, co je u nás neobvyklé, je jinde naprostou samozřejmostí.
Jiné zvyklosti v různých koutech světa panují už při samotném pozvání na oběd nebo večeři. V arabských zemích budete považováni za nezdvořáka, pokud na pozvání okamžitě kývnete. Zde se sluší nejprve odmítnout a teprve na podruhé pozvání přijmout. Pokud se stejným způsobem zachováte v Kanadě, je pravděpodobné, že zůstanete hlady. Kanaďané vám pozvání nabídnou jednou a pokud jej odmítnete, vnucovat se vám nebudou.
Pokud vás na oběd pozvou Rakušané, narozdíl od Dánů očekávají, že jim pozvání v co nejkratší době oplatíte. Pozvou-li vás Francouzi k sobě domů, berte to opravdu jako velkou poctu. Jsou zvyklí scházet se v restauracích nebo kavárnách a přes práh svého domova si pustí jen málo koho. Dostanete-li chuť jim návštěvu oplatit, zapomeňte na to, že existuje svíčková s knedlíky a sladké pokrmy s mákem. Ani jedním Francouze moc neuhostíte, ale určitě se nebude zlobit, když si dáte práci se zvěřinou či dobrým zeleninovým salátem, ke kterému budete podávat čerstvé bagety a kvalitní máslo.
Italy se nepokoušejte oslnit pizzou, tu považují za jídlo chudých a své návštěvě by ji nikdy nenabídli. U Řeků se zase neděste, pokud vám bez varování začnou ujídat z talíře, je to pro ně zcela běžné.
Jestliže se sejdete v restauraci se svými americkými přáteli, připravte se, že zaplatíte účet za všechny hosty. V USA je nezdvořilé platit v restauraci zvlášť a je zvykem, že jeden zaplatí za všechny.
To, co se u nás považuje za slušnost, může být v jiných zemích považováno za prohřešek. Chystáte-li se navštívit nějakou konkrétní zemi, seznamte se alespoň se základními místními zvyklostmi. Vyhnete se tak mnoha trapným situacím.
Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: sornlada833).